Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Empty
PostSubject: Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures   Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Icon_minitimeThu Oct 09, 2008 8:04 am

Se pare sa Statiunea detine nurci,nutrii, vulpi polare, vand si material pentru reproductie.
In momentul asta nu stiu nici un alt amanunt, va rog postati daca gasiti ceva, inclusiv un numar de telefon.
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
cowboy




Posts : 6
Join date : 2008-12-21

Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Empty
PostSubject: Re: Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures   Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Icon_minitimeTue Dec 23, 2008 5:16 am

Eu am fost acolo,acum 4 ani. Mai aveau nurci,vulpi polare, si vreo 4 lupi, dar dupa spusele directoarei, activitatea era pe sfarsite, se astepta un ajutor de la stat, care nu prea venea. Nu cred ca mai functioneaza.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Empty
PostSubject: Re: Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures   Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Icon_minitimeTue Dec 23, 2008 7:19 am

In timpul facultatii am fost si eu la o ferma de vulpi, nu mai retin localitatea. Chiar ne-au facut acolo o asomare electrica si o jupuire sa vedem si noi cum se face.
De atunci nu am mai auzit multe, sincer sa fiu nici nu am aprofundat problema.
In trecut era o adevarata industrie, cu multe specii crescute pentru blana.
Nutria era la mare cautare, se cauta inclusiv carnea din cate am auzit. Probabil din cauza penuriei generale Very Happy
Acum se pare ca pe segmentul acesta sunt mai bine organizati crescatorii de chinchilla, nu cunosc mai mult decat reportajele TV de pe la "Ferma", dar se pare ca fermierii care le cresc si care le livreaza pe baza de contract sunt relativ multumiti de castigurile aduse.
Pe termen lung nu stiu ce sa zic...in tarile civilizate (Anglia, Danemarca, Germania, etc) se face lobby permanent pentru interzicerea blanurilor ca articole vestimentare, dar cu toate astea se pare ca cerere exista.
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
cowboy




Posts : 6
Join date : 2008-12-21

Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Empty
PostSubject: Re: Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures   Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Icon_minitimeThu Dec 25, 2008 4:46 am

Nu stiu ce sa zic,daca asa stau lucrurile, ar trebui interzisa cresterea tuturor speciilor de ferma, de ce numai animalele de blana? N-are logica. Nu vad de ce sa interzici doar o categorie de animale. Sunt de acord sa fie tinute in conditii cat mai naturale,exclus custi de 50/50 din sarma,asomarea sa fie nedureroasa,etc.,dar de ce sa interzici cresterea lor? Atunci ar trebui inchise si gradinile zoologice.Nu e absurd?
Asa s-a procedat si cu interzicerea vanatorii vulpilor cu copoi, care se practica in Anglia.De ce? Nu e o vanatoare mai fair play decat cea cu pusca, in care practic se executa animalul de la distanta? Ce sanse are sa scape? Pe cand la vanatoarea cu caini, sansele sunt mult mai mari.Plus ca, cainii vaneaza doar animalele slabite, ori bolnave, nicidecum un exemplar in forma, facandu-se o selectie naturala. La vanatoarea cu pusca se cauta exemplarele cele mai frumoase cu trofee cat mai mari(ma refer la toate speciile de interes cinegetic), selectia facandu-se invers.Acum intreb eu unde e logica, ori sunt interese ascunse?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Empty
PostSubject: Re: Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures   Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Icon_minitimeThu Dec 25, 2008 7:37 am

corect...dar e o alta tema.
deschide un post nou si o disecam
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
Sponsored content





Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Empty
PostSubject: Re: Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures   Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures Icon_minitime

Back to top Go down
 
Statiunea de Cercetari pentru Cresterea Animalelor de Blana de la Tg. Mures
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Folosirea produselor naturale in cresterea si sanatatea animalelor.
» Lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 205/2004 privind protectia animalelor, legea nr. 9/2008
» Cresterea nutriilor
» Bunastarea animalelor
» ROLUL CUPRULUI IN ALIMENTATIA ANIMALELOR

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Zootehnie Speciala :: Cunicultura, animale de blana si vanat-
Jump to: