Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Berbeci Suffolk sau Charollais

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Nano88




Posts : 5
Join date : 2010-07-26

Berbeci Suffolk sau Charollais  Empty
PostSubject: Berbeci Suffolk sau Charollais    Berbeci Suffolk sau Charollais  Icon_minitimeMon Aug 02, 2010 5:52 am

Incep prin a mentiona ca detin 200 de oi (rasele Merios si Tigaie majoritatea ) pe care le tin iarna in stana iar vara marea majoritate a timpului in aer liber in permanenta( zona de campie langa Arad e locatia) .

Am decis sa incrucisez oile mele cu berbeci din rasa de carne ...
O cunostinta e dispusa sa mi imprumute si Charollais si Suffolk pt perioada de monta ;

1.Ce parere aveti sa iau berbeci din ambele rase sau numai dintr-o rasa ?
2.Daca imi cumpar berbeci din rasa de carne e indicat sa i tin cu restul turmei ?

Stima si respect,
Manuel
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Berbeci Suffolk sau Charollais  Empty
PostSubject: Re: Berbeci Suffolk sau Charollais    Berbeci Suffolk sau Charollais  Icon_minitimeTue Aug 03, 2010 1:19 am

Salut Manuel si bine ai venit!

O sa-mi adu si eu cu parerea legat de problema ta.


Nano88 wrote:


1.Ce parere aveti sa iau berbeci din ambele rase sau numai dintr-o rasa ?

Depinde ce vrei sa faci. Adica poti opta de exemplu sa faci o infuzie cu una din rase, dupa care generatia urmatoare mai faci odata cu aceeasi rasa si urmatoarea tot cu aceeasi rasa, avand ca rezultat dupa 3 generatii sa ai un efectiv cu 82.5% gene din rasa de infuzie.

A doua varianta e sa faci la gramada fara sa te intereseze sa castigi o rasa anume si doar in timp sa faci un efectiv de carne. Merge si asta, poate fi si avantajos si dezavantajos.
Ca avantaje poti obtine niste sporuri mai bune in teorie daca ai nutritie buna, ca dezavantaje poate un pret mai mic de vanzare al produsilor finali daca vrei sa ii dai pentru reproductie.

Nano88 wrote:
2.Daca imi cumpar berbeci din rasa de carne e indicat sa i tin cu restul turmei ?

Eu nu i-as tine cu restul turmei. I-as folosi strict la reproductie.
In primul rand fiind rasa diferita va avea caracteristici diferite, apoi fiind masculi de reproductie, ei trebuiesc sa aiba o alimentatie corespunzatoare, o perioada de odihna corespunzatoare, o atentie deosebita acordata lor , mai ales daca sunt rasa pura certificata a caror pret este destul de mare.

UIte si 2 link-uri despre ambele rase in care te poti documenta mai mult:

http://www.suffolksheep.org/index.php?p=10

http://www.charollaissheep.com/default.htm

Succes si tine-ne si pe noi la curent cu evolutia!
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
Nano88




Posts : 5
Join date : 2010-07-26

Berbeci Suffolk sau Charollais  Empty
PostSubject: Re: Berbeci Suffolk sau Charollais    Berbeci Suffolk sau Charollais  Icon_minitimeTue Aug 03, 2010 4:50 am

Deocamdata m-am gandit la a 2 a varianta adica nu ma intereseaza o rasa anume ci vreau sa am in viitor oi de carne ,nu e rentabil la mine in zona sa mulgi oile ca nu prea ai cui sa vinzi laptele si branza obtinuta ...iar intermediarii care vin sa cumpere miei iti ofera un pret destul de mic (de exemplu a fost ieri un arab care mi a oferit 7lei/kg pt toti miei indiferent de greutate ,rasa) ...

Si pana la urma totusi cred ca voi cumpara 2 berbeci rasa Suffolk care ii voi tine separat de turma ...mi se pare mai avantajoas decat Charollais...

Desi mai ma bate un gand ca la anul sa cumpar berbeci din rasa Dorper deoarece imi plac f mult si dupa spusele Dr. Felician (primul crescator din Romania de aceasta rasa) este si profitabil fiind o rasa care se adapteaza usor la conditiile climatice de la noi si nici nu e mofturoasa la mancare ,iar mieii desi se nasc mai mici cresc f rapid si ajung la greutatea dorita intr-un interval de timp scurt....

Va multumesc pt sfaturi .

Mai am o intrebare nu stiti cand va fi expozitie de ovine in Crisana ,Banat sau imprejurimi ?

Stima si respect,
Manuel
Back to top Go down
Sponsored content





Berbeci Suffolk sau Charollais  Empty
PostSubject: Re: Berbeci Suffolk sau Charollais    Berbeci Suffolk sau Charollais  Icon_minitime

Back to top Go down
 
Berbeci Suffolk sau Charollais
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Zootehnie Speciala :: Ovine si Caprine-
Jump to: