Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Prepelite

Go down 
3 posters
AuthorMessage
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Prepelite Empty
PostSubject: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeWed May 06, 2009 11:07 am

Am achizitionat 96 de oua de prepelita si le-am pus la incubat. Vreau sa tin o cura cu oua de prepelite si am zis ca ar fi mai frumos sa fie din productie proprie.
As dori mai multe sfaturi de la cunoscatori si crescatori!
Back to top Go down
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeTue May 26, 2009 7:20 am

Pe 19 mai , de ziua mea, au eclozat. 72 vii, dar din pacate, pana azi am ramas cu 50.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeTue May 26, 2009 2:23 pm

Felicitari! Totusi...50 din 96...aproape jumatate? Unde crezi ca poate fi greseala?
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeTue May 26, 2009 11:58 pm

Sincer nu imi dau seama, mai ales ca le am la tara la socrii mei si nu pot urmari evolutia!
Le-am dat furaj combinat pt pui de o zi, nu ceva special pt prepelite, asta o fi problema?

PS : am cerut celor de la ANCA sa-mi trimita proiectul pt crescatoria de prepelite dar vad ca de o saptamana nu se sinchisesc sa raspunda la mail!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeWed May 27, 2009 1:16 am

Pai ar fi doua probleme. Una ca au eclozat 72 din 96 si cealalta da din 72 ai ramas doar cu 50. Care te macina mai mult? Very Happy

Cat despre ANCA...or fi ocupati...

...cu ce?...
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeWed May 27, 2009 5:30 am

Mortalitatea ma ingrijoreaza.
Back to top Go down
dbcyprus

dbcyprus


Posts : 29
Join date : 2008-10-02
Age : 51
Location : Limassol

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeWed May 27, 2009 10:17 am

Hai sa imi dau si eu o parere....''Productia'' unui pui de pasare de o zi incepe cu mult inainte. Sa tinem cont ca durata de incubatie este de 17 zile (16-18) la prepelita din cate stiu eu. In aceasta faza - incubatia - trebuie sa urmarim factorii care influenteaza buna dezvoltare embrionara:
- temperatura
- umiditatea
- ventilatia
- intoarcerea oualelor in incubator (automat sau manual)
Daca incubatia a avut parte de satisfacerea factorilor si totusi sunt pierderi mari ''judecata'' trece mai departe:
- vechimea oului de incubat
- starea de curatenie (se cer oua curate, fara dejectii pe ele - sursa de infectii embrionare)
- starea de sanatate si intretinere a parintilor
- conditiile in care s-au pastrat ouale pana la introducerea la incubat (sa nu fi fost prea cald sau prea frig, aerul sa nu fi fost prea uscat sau umed, etc)
- ouale sa nu fi fost fisurate sau transportul sa fi fost ''traumatizant''
Desi ai avut un procent de 75% de eclozionabilitate, totusi pierderea dupa ecloziune a fost destul de mare. Atentie si la conditiile in care au fost tinuti dupa ce au iesit din ou (temperatura, umiditate, aglomeratie, starea de hidratare - au baut apa sau nu, curenti de aer, etc)
In rest....ce simptome au avut puii pana sa moara? Dupa cat timp au murit?
Vezi ceva si aici http://www.quail.go.ro/rom/sfaturi.html
Back to top Go down
http://www.infocipru.cabanova.ro/
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeWed May 27, 2009 2:22 pm

Prima zi au murit cativa pui care erau vizibil fara prea multa vlaga. Ulterior , desi toti erau vioi mancau si beau, mai pica cate unul, doi in stari de moleseala si se pierdeau in cateva ore!
Cam ce suprafata ar fi nevoie pt demararea a 50 de pui?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeWed May 27, 2009 2:59 pm

kosfunny wrote:
Prima zi au murit cativa pui care erau vizibil fara prea multa vlaga. Ulterior , desi toti erau vioi mancau si beau, mai pica cate unul, doi in stari de moleseala si se pierdeau in cateva ore!
Cam ce suprafata ar fi nevoie pt demararea a 50 de pui?

Dupa cum vezi mai sus, ti s-au dat niste posibile cauze plecand de la parinti si continuand cu incubatia.
De ce intrebi de suprafata, crezi ca asta poate fi cauza mortalitatii ridicate? Pe ce suprafata ii cresti acum?
Nu ma pot abtine sa nu aduc referinte din engleza de aceea de pe site-ul asta: http://www.thepoultrysite.com/articles/607/raising-japanese-quail , desprind doar ideea conform careia "Esecul in a conferi o temperatura adecvata pe parcursul primelor zile de viata duce in mod cert la mortalitate ridicata" .Temperatura pe care ei o recomanda este 35°C in prima saptamana ceea ce presupune o sursa suplimentara de caldura pe care nu stiu daca ai avut-o.
Parerea mea este ca toate posibilele cauze de incubatie enumerate de colegul nostru de mai sus, plus cele de crestere privind microclimatul, chiar si nutritia (25% proteina recomanda tot ei, altii recomanda 30 in primele trei saptamani, iar tu nu ai precizat cat avea furajul pe care l-ai luat tu pentru ele, ai zis doar ca este de pasari) pot duce inevitabil la aparitia infectiilor cauzate de bacterii oportuniste de la E.Coli pana la grupul Salmonella care trec foarte usor in conditii optime de la forma saprofita la cea patogena.
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeWed May 27, 2009 3:54 pm

E posibil sa fi gresit la temperatura, care a fost cam la 39-40, asigurata de un bec special de 250 W. Suprafata ar fi cam de 1 mp. I-am hranit cu concentrate pt pui de carne, demaraj. Deasemenea si apa a fost tratata!
Back to top Go down
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitimeThu May 28, 2009 3:50 am

Mi-au trimis cei de la ANCA proiectul.

Pt cine are nevoie il pun la dispozitie!
Back to top Go down
Sponsored content





Prepelite Empty
PostSubject: Re: Prepelite   Prepelite Icon_minitime

Back to top Go down
 
Prepelite
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Sexarea la prepelite!
» Proiect prepelite

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Zootehnie Speciala :: Alte specii :: Prepelite-
Jump to: