Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Pastravarie

Go down 
2 posters
AuthorMessage
acvabio




Posts : 10
Join date : 2010-12-29

Pastravarie Empty
PostSubject: Pastravarie   Pastravarie Icon_minitimeWed Mar 30, 2011 11:57 pm

Spre deosebire de alte tari, pentru Romania exista posibilitati enorme de crestere a pastravului in sistem aproape natural (fara costuri mari cu instalatiile). Zone impadurite, nepoluate, paraie repezi de munte cu apa cristalina, o sumedenie de locatii potrivite pentru cresterea acestui peste atat de apreciat de consumatori. Foarte utila mi se pare a fi lucrarea lui Radu Muscalu despre ferma in sistem familial aparuta la editura R&S si care poate fi gasita si pe internet. De asemenea o carte utila este cartea de salmonicultura a regretatului Paul Decei. Si cartea profesorului Bud privin pestii rapitori. Un articol pentru inceput in cautarile voastre puteti gasi aici:

conditiile necesare infiintarii unei pastravarii

Parerea mea este ca la ora actuala pastravul este cea mai abordabila specie care poate fi crescuta la noi in tara in sistem familial, pentru inceput cu bani putini. Astept comentarii si eventual intrebari cu privire la acest subiect...
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Pastravarie Empty
PostSubject: Re: Pastravarie   Pastravarie Icon_minitimeThu Mar 31, 2011 5:52 am

acvabio wrote:
Spre deosebire de alte tari, pentru Romania exista posibilitati enorme de crestere a pastravului in sistem aproape natural (fara costuri mari cu instalatiile). Zone impadurite, nepoluate, paraie repezi de munte cu apa cristalina, o sumedenie de locatii potrivite pentru cresterea acestui peste atat de apreciat de consumatori. Foarte utila mi se pare a fi lucrarea lui Radu Muscalu despre ferma in sistem familial aparuta la editura R&S si care poate fi gasita si pe internet. De asemenea o carte utila este cartea de salmonicultura a regretatului Paul Decei. Si cartea profesorului Bud privin pestii rapitori. Un articol pentru inceput in cautarile voastre puteti gasi aici:

conditiile necesare infiintarii unei pastravarii

Parerea mea este ca la ora actuala pastravul este cea mai abordabila specie care poate fi crescuta la noi in tara in sistem familial, pentru inceput cu bani putini. Astept comentarii si eventual intrebari cu privire la acest subiect...

Multumim pentru informatii acvabio si pentru cartile recomandate!

Legat de potentialul Romaniei, nu te contrazic, probabil ai facut ceva evaluari in directia asta, pe mine ma framanta o problema si anume aceea a temperaturii necesare de crestere. Din cauza acelei temperaturi scazute nu se restrange arealul si posibilitatile de crestere/dezvoltare/business doar la unele zone din tara?
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
acvabio




Posts : 10
Join date : 2010-12-29

Pastravarie Empty
PostSubject: Re: Pastravarie   Pastravarie Icon_minitimeThu Mar 31, 2011 6:46 am

Admin wrote:
pe mine ma framanta o problema si anume aceea a temperaturii necesare de crestere. Din cauza acelei temperaturi scazute nu se restrange arealul si posibilitatile de crestere/dezvoltare/business doar la unele zone din tara?
Asta pentru pastravariile care functioneaza "natural" adica folosind "gravitational" apele de munte pe principiul vaselor comunicante, fara pompare si racire, filtrare sau oxigenare. Se poate extinde oriunde cresterea pastravului folosind apa din forajele subterane si sistemele cu recirculare care pot duce la amplasarea pastravariilor "in buricul targului", dar asta costa. Pana cand UE ne va lasa sa folosim apele de munte si sa evacuam in ele (in anumite conditii) apele care trec prin ferma merita incercat. Apoi putem face ca ceilalti...
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Pastravarie Empty
PostSubject: Re: Pastravarie   Pastravarie Icon_minitimeThu Mar 31, 2011 7:41 am

Ai cumva un link catre o ferma amplasata intr-o zona mai calda?
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
acvabio




Posts : 10
Join date : 2010-12-29

Pastravarie Empty
PostSubject: Re: Pastravarie   Pastravarie Icon_minitimeFri Apr 01, 2011 3:03 am

Admin wrote:
Ai cumva un link catre o ferma amplasata intr-o zona mai calda?
Din ce stiu eu, la noi nu-si permite inca nimeni din cauza costurilor, dar exista in Israel, Turcia, nemaivorbind de zona mediteraneana unde Italia, Grecia si Franta sunt cei mai mari producatori de pastrav din Europa. In Danemarca se foloseste intens apa din forajele subterane cu ajutorul pompelor aer-lift si sistemele recirculante. O lucrare interesanta cu caracter experimental privind cresterea pastravului curcubeu in sisteme recirculante se gaseste pe internet: "Daniel Cocan-Cresterea pastravului curcubeu in sistem recirculant". La nivel superior inca se mai cerceteaza tehnologia de crestereProict SALMOTECH
Back to top Go down
Sponsored content





Pastravarie Empty
PostSubject: Re: Pastravarie   Pastravarie Icon_minitime

Back to top Go down
 
Pastravarie
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Zootehnie Speciala :: Acvacultura si pescuit-
Jump to: