Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...

HomeSearchRegisterLog in

Share

Putem sacrifica mieii si porcii in mod traditional

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin

Putem sacrifica mieii si porcii in mod traditional Empty
PostSubject: Putem sacrifica mieii si porcii in mod traditional   Putem sacrifica mieii si porcii in mod traditional Icon_minitimeMon Jun 01, 2009 8:00 am

Parlamentul European a adoptat amendamentele care permit sacrificarea mieilor si a porcilor in mod traditional – Constantin Dumitriu (PDL, PPE-DE)

Ultima sesiune plenara din aceasta legislatura a Parlamentului European a marcat recunoasterea la nivel european a traditiilor romanesti in ce priveste sacrificarea porcilor si a mieilor. Amendamentele europarlamentarilor romani Constantin Dumitriu si Maria Petre prin care cereau acceptarea practicilor traditionale pentru sacrificarea mieilor si a porcilor au fost adoptate cu o larga majoritate.

"Pastrarea traditiilor a fost o prioritate pentru mine in acest mandat si va continua sa fie intrucat am convingerea ca acestea sunt o componenta definitorie a poporului roman. Mai mult, cred ca aceste traditii, fie ca vorbim de obiceiuri sau produse traditionale, pot fi valorificate si economic. Tocmai de aceea am organizat si un eveniment de 3 zile in Parlamentul European, dedicat produselor traditionale romanesti, unde au participat peste 3000 de persoane.

Ca reprezentanti ai cetatenilor romani in Parlamentul European avem o datorie sa le sustinem interesele, iar multi dintre cei cu care m-am intalnit mi-au semnalat aceasta problema a obligativitatii asomarii. Chiar daca au fost necesare eforturi timp de cateva luni pentru a ne convinge colegii, ma bucur ca intr-un final am obtinut aceasta exceptare. Sa nu uitam si argumentul economic pe care l-am adus, anume ca aceste tehnici speciale de sacrificare impuneau o povara financiara pentru taranii romani.", a declarat Constantin Dumitriu, membru in Comisia de Agricultura si Dezvoltare Rurala a Parlamentului European.

SURSA: http://www.gazetadeagricultura.info/index.php?option=com_content&view=article&id=2653:putem-sacrifica-mieii-si-porcii-in-mod-traditional&catid=35:Zootehnica&Itemid=132
Back to top Go down
http://zootehnie.forumotion.com

Putem sacrifica mieii si porcii in mod traditional
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» How crossbows work
» What to plant after corn is finished?
» Anti-Freeze Or Coolants
» Crossbow sting making? Any good tutorials
» My first try