Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Porcul Vietnamez

Go down 
3 posters
AuthorMessage
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeWed May 06, 2009 10:33 am

Vad ca a inceput sa se faca loby din ce in ce mai mult purceilor vietnamezi. Se spune ca ar contine foarte putin colesterol carnea lor iar gustul ar fi foarte apropiat de cel al porcului obisnuit.
Poate da cineva mai mai multe detalii?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeWed May 06, 2009 2:49 pm

Personal nu am aprofundat subiectul dar sincer imi miroase iar a tepe nationale de genul afacerilor fantastice din agricultura (melci, struti, prepelite, capre, chinchila...) stii tu..alea care ne imbogatesc peste noapte...
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeThu May 07, 2009 2:56 pm

Da, se castiga si din astea, doar daca esti in varful piramidei si vinzi documentatia si tot ce au nevoie credulii pt a se apuca de afacere.

Eu unul am cumparat saptamana trecuta aprox 100 oua de prepelita de incubat dar nu cu gandul de a ma imbogati ci de a-mi produce singur ouale pe care le voi folosi pt a verifica rezultatele unei cure de 240 oua. Mai am si cativa cunoscuti interesati sa cumpere de la mine . Totusi nu privesc asta ca pe o afacere. Pur si simplu sunt curios!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeFri May 08, 2009 1:10 am

Este interesant si oricum ne este util la toti pana la urma ca informatie. Daca mai afli detalii gen ferme care vand sau crescatori particulari pentru ca presupun ca nu se cresc totusi in sistem industrial inca, preturi, adrese, tehnologie,etc posteaza aici si le mai discutam.
Spor
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeFri May 08, 2009 5:41 am

Am un prieten care si-a achizitionat cativa purcei din aceasta rasa , tot in urma informatiilor care se vehiculeaza acum pe net. Cad va sacrifica unul voi fi si eu prezent pt a degusta! Very Happy
Ce pot sa va spun e ca sunt ierbivori si ii hraneste cu lucerna!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeTue May 12, 2009 4:14 am

Uite un anunt de pe net cu cineva care vinde

http://www.anunturi-agricole.ro/porci_vietnamezi/256276.html

daca suni si afli ceva preturi, te rog posteaza
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
kosfunny

kosfunny


Posts : 22
Join date : 2009-02-19

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeTue May 12, 2009 7:41 am

Pret pt toata familia 1800 euro. Au in jur de 40 kg fiecare!
La bucata pretul e de 400 euro. Sincer mi se pare cam mare si nejustificat pretul.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeThu May 14, 2009 1:47 am

Da, asa este si mie mi se pare la fel. Sincer nu il vad de loc profitabil ca business, mai ales ca piata lui in Europa nu este carnea ci e doar crescut ca animal de companie. Dar poate ma insel...
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
horia66




Posts : 5
Join date : 2009-06-02

Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitimeWed Jun 03, 2009 1:10 pm

kosfunny wrote:
Am un prieten care si-a achizitionat cativa purcei din aceasta Ce pot sa va spun e ca sunt ierbivori si ii hraneste cu lucerna!

Da' si porcul "normal" poti sa-l cresti cu lucerna ... Numa' ca-ti ia vreo 3-4 ani sa-l faci mare ...

Ia zi-i sa creasca unul din ei asa cum se creste porcul - porc, poate-l face de 100 de kile !!! Ca poate ei sunt asa mici ca nu le dau vietnamezii aia de mancare ... Ca aia n-au nici pentru ei ...
Back to top Go down
Sponsored content





Porcul Vietnamez Empty
PostSubject: Re: Porcul Vietnamez   Porcul Vietnamez Icon_minitime

Back to top Go down
 
Porcul Vietnamez
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» porcul e nociv?
» porcul e plin de grasime deci
» Mangalita - origine din Austria/Ungaria?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Zootehnie Speciala :: Porcine-
Jump to: