Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Producatorii de ''otrava''!!!

Go down 
2 posters
AuthorMessage
dbcyprus

dbcyprus


Posts : 29
Join date : 2008-10-02
Age : 51
Location : Limassol

Producatorii de ''otrava''!!! Empty
PostSubject: Producatorii de ''otrava''!!!   Producatorii de ''otrava''!!! Icon_minitimeMon Jan 05, 2009 11:35 pm

Cand spui lucrurilor pe nume....http://elucubratie.wordpress.com/2008/10/06/producatorii-de-otrava/


Ma intreb, javrele producatorii de mancare care baga, cu buna stiinta, otravuri in crapelnita… cum dorm noaptea stiind ca de la mizeriile din care ei scot bani se imbolnavesc oameni, adulti si copii, de cancer si alte boli cauzate de o alimentatie incorecta si daunatoare?

Bai, nesimtitule care ai aprobat E-ul ala nociv in componenta unuia sau mai multora sau majoritatii dintre produsele care ies pe poarta fabricii tale, cum justifici chestia asta? Ca sunt mai ieftine otravurile produsele tale asa? Ca e multumit Gogu si e satula Veta dupa ce cumpara salamul cu porcarii si isi umfla matzul, si la 50 de ani ajunge la spital sa-i faca aia anus contra naturii din cauza cancerului la colon? Ca in felul asta iti scazi preturile de productie si iti cresti profiturile? De ce pui, ma, javra de om, antiaglomeranti in sare? Crezi ca ma doare mana sa o zdrobesc daca face bulgari? De ce pui, ma, scarba cu ochi, monoglutamat de sodiu in mezeluri, in condimente, in sosuri? Crezi ca nu simt ca gustul ala nu are nimic de-a face cu gustul natural al alimentelor? Crezi ca am uitat, secatura infecta, ce gust are pastrama afumata de la mamaie sau carnatul crud-uscat facut de ardelenii care vand branza in piata si pe care tot voi ati facut tot posibilul sa-i impiedicati sa vanda? De ce dracului pui monoglutamat de sodiu in “fix”-urile pentru salata, mici, friptura, cartofi, carnati? In alea trebuie sa fie NUMAI PLANTE AROMATICE USCATE! Bai, acerebrat sordid, eu STIU ca maioneza se face cu ulei, galbenus de ou, mustar, un strop de zeama stoarsa din lamaie si sare, tu de ce mama iezmelor si a dracilor nu stii? De ce pui guma guar, guma xanthan si alte cacaturi in maioneza? De ce, fir-ar ea de afumatura sa fie, o faci in zemuri toxice “cu gust” de fum si nu pui dracului carnea aia spanzurata de un par intr-o afumatoare? De ce, imbecil patentat, pui amidon in iaurt? Ce daca nu-i toxic amidonul! Cand iau iaurt vreau lapte cu bacterii lactice, idiotule, amidon sa mananci tu si cu ma-ta.

Ca sa mananci sanatos si echilibrat in lumea asta garnisita cu otrava frumos ambalata trebuie sa faci un slalom zilnic printre liste nesfarsite de ingrediente, care mai de care mai bine mascate, mai bine ascunse, mai mic scrise, mai pitite sub etichete de pret. Poate tii o dieta cu cantitate redusa de carbohidrati si inghiti ca boul amidonul din iaurtul care nu e iaurt si te intrebi de ce dracului nu dai jos niciun gram. Dupa care te destepti si ajungi sa citesti etichetele cu maxima atentie si, dupa doua ore de cumparaturi sa iesi din magazin cu cateva kile de legume, niste oua si maxim trei, patru borcane. Ajungi sa iti faci totul in casa si te intrebi cum nu ii ia nimeni de guler pe nenorocitii astia care otravesc mancarea. Mancare cu care, lasa ca ne hranim noi, dar daca nu suntem atenti, ne hranim copiii.

Am si eu curiozitatea daca vreun reprezentant al vreuneia dintre firmele-sacal care produc alimente aditivate in fel si chip o sa aiba bunul simt sau tupeul cras sa vina si sa zica ceva care sa-l disculpe, pe el ca lucreaza inca acolo sau firma in cauza.

Vreau raspunsuri la intrebarile astea:

* De ce bagati amidon in iaurt?
* De ce bagati monoglutamat de sodiu in mezeluri, condimente, sosuri?
* De ce bagati antiaglomeranti in sare?
* De ce bagati agenti de afanare in paine?
* De ce bagati nitriti in produsele din carne?
* De ce bagati amidon in mustar?
* De ce membrana in care trageti carnatii, cremwurstii, salamul, chiar si cel de sibiu, nu este naturala, adica nu este matz de porc, vita sau oaie? De ce folositi porcarii de plastic sau alte materiale?

Daca raspunsul la toate astea e cumva “ca altfel ar fi prea scumpe si nu le-ar cumpara nimeni”, v-ati gandit vreodata macar sa incercati sa faceti pentru fiecare sortiment din E-uri si plastic cate unul natural, scump cat o iesi, in cantitate redusa, sa vedeti ca SE CUMPARA?

Eu as cumpara salam fara nitriti, tras in matz de porc, afumat la rece in afumatoare, condimentat cu ierburi aromatice uscate (condimente naturale) si sare fara antiaglomeranti, sare normala, simpla. Asa cum faceau batranii si tinea o gramada in tinda, atarnat la aer si racoare. A, in caz ca nu stiati, de atunci s-au inventat frigiderele.

Eu as cumpara mustar facut din boabe de mustar zdrobite si frecate, otet din vin si sare. Nu m-ar deranja ca iese otetul sus, l-as amesteca inainte sa-l mananc si gata.

Eu as cumpara sare fara antiaglomeranti, chiar vanduta la drob.

Eu as cumpara paine facuta din faina, apa, drojdie si sare.

Eu as cumpara toate astea.

Dar va duce pe voi capul ala sec sa faceti asa ceva?
Back to top Go down
http://www.infocipru.cabanova.ro/
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

Producatorii de ''otrava''!!! Empty
PostSubject: Re: Producatorii de ''otrava''!!!   Producatorii de ''otrava''!!! Icon_minitimeTue Jan 06, 2009 2:02 am

Mda…interesant articolul

Presa e plina de articole de genul asta, gasesti sute de pagini si liste cu aditivii furajeri, cu potentialul lor cancerigen, cu efectele lor nocive si asa mai departe.
Autorul articolului ori este o persoana sincer suparata pe sistem, ori este un journalist ieftin care se foloseste de cuvinte intepatoare, penetrante pentru sistemul nervos sensibil al romanului suparat si el la randul lui pe sistem. Sau nu e nici macar jurnalist si e un simplu individ care isi da si el cu parerea. Si isi da cu parerea prost, badaranesc si enervant.
Cuvinte si expresii de genul, citez: “javre, scarba cu ochi, secatura infecta, acerebrat sordid!!!, imbecil patentat, amidon sa mananci tu si cu ma-ta, etc....venite din partea oricui si in orice context, nu releva decat o nimicie ieftina, antrenata cu siguranta pe parcursul multor ani, in mediul in care individul respectiv s-a dezvoltat.

Exista optiunea de a alege de pe piata tot ceea ce el isi doreste:
“Eu as cumpara salam fara nitriti, tras in matz de porc, afumat la rece in afumatoare, condimentat cu ierburi aromatice uscate (condimente naturale) si sare fara antiaglomeranti, sare normala, simpla. Asa cum faceau batranii si tinea o gramada in tinda, atarnat la aer si racoare. A, in caz ca nu stiati, de atunci s-au inventat frigiderele.
Eu as cumpara mustar facut din boabe de mustar zdrobite si frecate, otet din vin si sare. Nu m-ar deranja ca iese otetul sus, l-as amesteca inainte sa-l mananc si gata.
Eu as cumpara sare fara antiaglomeranti, chiar vanduta la drob.
Eu as cumpara paine facuta din faina, apa, drojdie si sare.
Eu as cumpara toate astea.” – Cum adica “AS” si nu “CUMPAR DEJA”?

Aaaa, deci tu nu faci asa, doar ne zici noua sa facem asa, iar la final ne si jignesti cu fraza: “Dar va duce pe voi capul ala sec sa faceti asa ceva?”
Daca ai optiunea asta, si daca ai inclinatia asta violenta spre mancarea fara aditivi, da repede fuguta la magazin si cumpara-le, mananca si desfata-te cu bucate alese fara colesterol pana nu iti plesneste o vena la cap.

Atentie in continuare!
Eu sunt de acord cu idea emisa de el, dar in anumite conditii si din motive diferite.
Si eu as vrea o mancare “libera” de orice contaminari, nu cred ca e un om intreg la cap pe planeta asta sa nu isi doreasca asa ceva.
In mod “normal” – retineti acest “normal” – toti aditivii care intra in componenta alimentelor, in dozele normale NU sunt daunatoare pentru om. Sau nu ar trebui sa fie!

Problema mare e a producatorilor in primul rand si al comerciantilor in al doilea, care nu respecta aceste norme, care supradozeaza aditivii, care folosesc aditivi interzisi, care folosesc materie prima necorespunzatoare, materie prima expirata, care nu respecta termenele de garantie ale produselor sau le falsifica, al organelor de control care ar trebui sa-si faca meseria, al organelor de control ingrasate cu salamurile astea bagate in pungi de plastic la plecare drept “o mica atentie pentru Domn’ inspector”, si nu in ultimul rand al nostru al consumatorilor.
Refuzul cumpararii unui produs, in orice economie cat de varza ar fi ea nu are decat un rezultat si anume disparitia lui de pe piata.
Dar incearca tu mai promotorule sa ii spui asta pensionarului ala care traieste din 2 milioane pe luna ce ar trebui sa manance. Dar am si eu o rugaminte... cand ii spui asta...roaga pe altcineva sa iti scrie textul...
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
 
Producatorii de ''otrava''!!!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Diverse :: Discutii libere-
Jump to: