Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 incubarea oua gaina pitica

Go down 
2 posters
AuthorMessage
gmo




Posts : 21
Join date : 2008-12-18

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeThu Dec 18, 2008 10:05 am

sotul meu mi-a adus oua de gaina pitica. nu stiu ce fel de rasa sunt . care sunt cerintele de incubare? sunt aceleasi ca la gaini normale adica 21 zile la 38 gr c, primele 19 zile umiditate 60% si ultimile 2 umiditate 75%, primele 3 si ultimile 2 zile nu se rotesc, ?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: Re: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeThu Dec 18, 2008 10:12 am

Da, cerintele sunt aceleasi.
Sfat pentru viitor, dupa ce o sa ai primele puicute: pastreaza-le si foloseste clocitul natural cu ele. Sunt excelente closti, sunt crescatori profesionisti care le folosesc chiar pe post de "incubatoare naturale" pentru a cloci alte oua, chiar si cele de gaina de dimensiuni normale.
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
gmo




Posts : 21
Join date : 2008-12-18

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeSat Dec 20, 2008 6:00 am

multumesc pentru raspuns. mi-ai fost de mare ajutor
Back to top Go down
gmo




Posts : 21
Join date : 2008-12-18

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: Re: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeWed Jan 14, 2009 4:06 am

azi la 19.00 se implinesc cele 21 de zile dar din 56 de oua am scos pana acum 12 dintre ele pe parcurs. au inceput sa ciocnesca acum 2 zile . 4 au iesit singurei sunt jucausi si aproape uscati. cele care au doar ciocnit le-am lasat prima data dar in unul a murit puiul in el asa ca am inceput sa ii ajut. au probleme intre coaja si pielita este spatiu liber , coaja la unele nu este alba ci un gri, au stomacul mare , uzi si cordonul ombilical e gros iesit cam aproape un cm si galben. mai sunt in jur de 20 de oua care nu au ciocnit. ce trebuie sa fac in situatia asta? pana cum nu ma mai avut astfel de probleme. din 60 de oua imi ieseau in jur de 45 de pui. am avut grija de umiditate, sa le intorc, la temperatura camerei, am pus o patura sub incubator si cand era sub 20 gr o alta pe langa fara sa acopar motorasul si gaura de deasupra. mie mila de ei. sa mai las celelalte oua? la intuneric se vad negre dar unele mai au si aer inauntru . nu se aude sa bata .
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: Re: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeWed Jan 14, 2009 6:29 am

Sunt atat de multi factori care afecteaza procesul de incubatie incat e foarte greu sa gasesti cauza exacta.
Acum e tarziu sa poti face ceva, mai lasa putin ouale pana sa le scoti, e posibil ca la cele ramase procesul de incubare sa fie prelungit.
Ziceai ca azi la 19 se fac cele 21 de zile de incubatie. Ca sa fim mai exacti, trebuie sa mentionam inginereste ca durata mai exacta este 21 de zile si 6 ore.
Personal, nu as fi scos pui la -20 de grade, chiar daca ii tii in casa, sistemul lor imunitar va avea de suferit.
Felicitari pentru cei obtinuti si tine-ne la curent!

O sa facem curand uin topic special de incubatie
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
Admin
Admin
Admin


Posts : 582
Join date : 2008-10-01

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: Re: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeWed Jan 14, 2009 6:34 am

Incubatorul care functioneaza normal, trebuie sa mentina temperatura constanta in limitele in care a fost programat.
Nu are nici un rost sa acoperit incubatorul cu paturi, presupunand ca nu il tinem afara, ci in casa. Asta nu va face decat sa ii disturbe functionarea normala.
Back to top Go down
https://zootehnie.forumotion.com
gmo




Posts : 21
Join date : 2008-12-18

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: Re: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeThu Jan 15, 2009 12:49 am

eu locuiesc in italia si in zona aceasta nu ingheata niciodata. rar temperatura ajunge sub 5 grade. sunt 10 puisori dar 6 nu sunt prea jucausi.am ramas cu un gust amar... incubatorul a stat intre 16-24 gr .patura am folosit-o cand a scazut temperatura sub 20 gr, noaptea.inca nu l-am oprit dar o sa o fac in urmatoarele ore. nu se mai aude nimic si nici nu e nici unul ciocnit. acum nu stiu ce s-a intamplat. data viitoare am sa iau oua din sursa sigura. ma gandesc ca au fost vechi . sincer si eu le-am tinut aproape 10 zile ca eram in dubiu. ouale le-a primit sotul meu si daca tot le-a adus si vroia pui ma gandeam si fac o bucurie. de asta le-am pus craciun.multumesc pentru sfaturi, mi-au fost utile.
Back to top Go down
gmo




Posts : 21
Join date : 2008-12-18

incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: Re: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitimeThu Jan 22, 2009 7:48 am

12 pui dintre care unul are piciorusul rupt. vad ca se chinuie saracutul dar manaca cu ceilalti e vioi. am incercat sal bandajez dar nici un rezultat . macar sa traiasca astia!
Back to top Go down
Sponsored content





incubarea oua gaina pitica Empty
PostSubject: Re: incubarea oua gaina pitica   incubarea oua gaina pitica Icon_minitime

Back to top Go down
 
incubarea oua gaina pitica
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Zootehnie Speciala :: Avicultura (Gaini) :: Cresterea pasarilor de rasa ca hobby-
Jump to: