Zootehnie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zootehnie

Forum de batut campii pe zootehnie. Uneori pertinet...alteori pe langa...uneori cu scop...alteori fara...uneori din pasiune...alteori din plictis...
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 porcul e plin de grasime deci

Go down 
4 posters
AuthorMessage
emillucian

emillucian


Posts : 23
Join date : 2008-12-17
Age : 44
Location : Cluj-Napoca

porcul e plin de grasime deci Empty
PostSubject: porcul e plin de grasime deci   porcul e plin de grasime deci Icon_minitimeWed Dec 17, 2008 1:30 am

„Noi abia am descoperit în ultimii 50 de ani că grăsimea animală nu este bună pentru
noi. Pentru Creştinul de acum un secol, directiva din Leviticul 3:17 de a evita grăsimea
animală nu avea nici o raţiune. Totuşi astăzi ne este foarte clară nouă. Dacă este ceva
dăunător sănătăţii noastre în homar dar dacă nu o descoperim până în 50 de ani de acum?
Avem nevoie de dovadă ştiinţifică înainte de a crede Biblia? (Mâncând după carte [Eating
by the Book], 1999, p. 226).
Reginald Cherry, M.D., comentează dece doctorii (medicii) şi cercetătorii au ajuns să
fie de acord cu instrucţiunea Bibliei de a nu mânca grăsimea.
„De ce este prohibiţia pentru grăsime atât de importantă pentru noi? întreabă el. Mai
mult de 53 la sută din populaţia marilor ţări industrializate mor de boală de inimă. Boala de
inimă este cauzată în mod obişnuit de depozitele de grăsime care se formează în artere,
adesea începând în adolescenţă” (Cura Biblică [Bible Cure], 1998, p. 34, ediţia cu tipar
mare).
Back to top Go down
http://emillucian.blogspot.com/
bubalus

bubalus


Posts : 50
Join date : 2008-10-06
Age : 48

porcul e plin de grasime deci Empty
PostSubject: jet   porcul e plin de grasime deci Icon_minitimeWed Dec 17, 2008 10:22 am

adica jet
Back to top Go down
dbcyprus

dbcyprus


Posts : 29
Join date : 2008-10-02
Age : 51
Location : Limassol

porcul e plin de grasime deci Empty
PostSubject: Re: porcul e plin de grasime deci   porcul e plin de grasime deci Icon_minitimeSun Dec 21, 2008 3:22 am

Hm...interesant...probabil se merge pe ideea de a trai vesnic....Ma intreb daca intri cu ochiul in creion si mori, mai are vreo importanta cat ai nivelul de colesterol?
Back to top Go down
http://www.infocipru.cabanova.ro/
bubalus

bubalus


Posts : 50
Join date : 2008-10-06
Age : 48

porcul e plin de grasime deci Empty
PostSubject: deci   porcul e plin de grasime deci Icon_minitimeWed Feb 11, 2009 1:32 am

in ultimii 50 de ani oamenii au descoperit ca se imbolnavesc de inima. de ce?
dah sedentarism nene. lasa-i pe aia din deshert care daca mananca porc la 50 de grade intra in coma. ca acolo s-a nascut biblia lu matale. ia sa mergi cu mine la munte sa taiem lemne la -20 de grade, sa vad daca mai ai colesterol in vena. cauti furaju energetic ca vaca izvoru vara. un unchi al meu, a murit la 98 de ani dar a mancat carne de porc si a baut doar vin ca apa pe acolo era nashpa. dar avea preocupari de genul sapat via, taiat lemne etc. acu ne e lene sa ne si ridicam de pe scaun.

orice resursa energetica si de proteina este binevenita, cu conditia sa fie folosita cum se cade. conform legii conservarii energiei, ce intra mai trebuie sa si iasa, ca altfel se depune, ba in lipocite, ba pe vena etc.

ceafa de porc = multa alergatura
Back to top Go down
zschortau




Posts : 4
Join date : 2009-05-04

porcul e plin de grasime deci Empty
PostSubject: slanina   porcul e plin de grasime deci Icon_minitimeMon May 04, 2009 12:24 pm

In Ardeal, cosasul isi pune slanina, palinca si ceapa in traista si merge la munca. Coseste toata ziua si vine acasa. Mai mananca o bucata de paine cu untura sau o ciorba facuta cu rantas care a fost prajit in untura de porc, apoi merge sa mulga vaca si sa dea mancare la porci.
Intra in casa la 11-12 noaptea, mai mananca si bea ceva inainte de culcare, se culca si a doua zi dimineata o ia de la capat.

SI TRAIESC CEL MAI ADESEA PESTE 70 DE ANI! Si cea mai mare majoritate mai si fumeaza!

Insa cea mai mare parte a timpului ei o petrec in AER LIBER SI CURAT, MERG PE JOS, FAC MISCARE, NU CONSUMA SNACKS-URI!

Si mai exista o vorba: "CEA MAI BUNA PASARE E ...... PORCUL"
Q.E.D.
Back to top Go down
Sponsored content





porcul e plin de grasime deci Empty
PostSubject: Re: porcul e plin de grasime deci   porcul e plin de grasime deci Icon_minitime

Back to top Go down
 
porcul e plin de grasime deci
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» porcul e nociv?
» Porcul Vietnamez
» Mangalita - origine din Austria/Ungaria?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zootehnie :: Zootehnie Speciala :: Porcine-
Jump to: